Hasan Özünal

Hasan Özünal

[email protected]

Kıbrıslı Karantinacılar

01 Nisan 2020 - 08:36

Kıbrıslı KARANTİNACILAR
 
Son makalemizde sosyal medya virüslerini işlemiştik. Çok fazla olumlu geri dönüşler aldık. Diliyoruz dikkate alınır ve bilgi kirliliği, edep zafiyeti ve insanlık adına yüz karası olaylar ortadan kalkar.
O makalemizde değinemediğimiz bir konu, bu virüsün en belirgin özelliği.
Karaman KYK (Kredi Yurtlar Kurumu) Yurtlarında Kıbrıs’tan getirilip karantinaya alınan kişilerle ilgili sosyal medya yorumları çığırdan çıktı.
Yarım asrı geçmiş fani ömrümüzde duymadığımız kadar ağır küfürler bu konuda sosyal medyada savruldu durdu.
Konuyu anlamadan, dinlemeden ve hiçbir araştırma yapmadan, hatta bu konudaki haber metinlerini okumadan, cebinde taşıdığı kağıttan başka vatandaşlığına delil olmayanlar, pis yorum ve yaklaşımlarda bulundular.
Bunları Kıbrıs rumu yapan da oldu, oraya gelen turistler yapan da oldu, Karamandan oraya göç edenler olduğunu iddia edenler de oldu, oldu da oldu.
Bunlar kim sorusunu soran hiç olmadı. Bazıları, kirli aklına geleni gerçekmiş gibi değerlendirip veryansın etti. Böylece dünyanın en büyük suçunu işleyip zem, gıybet ve iftira denizine battılar.
Akıllar kiraya çıkınca fikirler şeytanın emrine giriveriyor…
Bu insanlar bizim evlatlarımız.
Bilindiği gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mehmetçiğin kanları ile kurtulmuş bir Vatan toprağıdır.
Burada özel üniversiteler vardır. Bir kısmı da bursludur. Türkiye’den de pek çok gencimiz o okullarda okurlar. Kimisi ücretini öder kimisi kazandığı bursu değerlendirip istikbalini kazanmak için tahsil görür.
Salgın gündeme gelince tüm dış ülkelerde olduğu gibi buradaki öğrencilerimiz de mağdur oldular. Çaresiz kaldılar. Türkiye’deki evlerine dönemediler. Aileler perişan oldu. Onlar perişan oldular.
Bu zor günlerde devasa bir duruş sergileyen devletimiz de onları aldı ve Türkiye’ye getirdi.
Bu işlemler Ankara’dan tek merkezden idare edilir.
Şartlar uygun görülmüş ki bu kafile Karamana yönlendirildi.
Karaman bu konuda büyük övgüleri hak edecek bir hazırlık yaptı ve bu gençlerimizi misafir etti.
Onlar için hazırlanan odalar 5 yıldızlı otel konforunda ve kuş sütü eksik denilecek tüm ihtiyaçları kapsıyordu. Bu fotoğraflar sosyal medyada yayınlandı.
Şimdi Türkiye’deki anne/babasına kavuşmak için can atan, salgından dolayı tedirgin ve endişeli olan bu evlatlara devletimizin yaptığı bu hizmetin mahiyetini bilmeden kalkıp kıt akılla ve kara vicdan ile küfürler sıralamak şeytana hizmet değilse nedir.
Belki bu evlatların arasında Karamanlı olanlar da var. Bir dostumuz ailenin Avrupa’da bulunan öğrencisinin de Sakarya’da bir yurtta, karantinada olduğunu ve sağlığının mükemmel, şartlarının da çok iyi olduğunu öğrenmek, aileyi ve bizi mutlu etmiştir.
Bu günler bir krizdir. Krizleri, yeni krizler oluşturmadan yönetmek zor iştir. Kişisel ve özel durumlar dikkate alınırsa yönetim imkansızlaşır.
Belki bu konuda yerel yöneticilerin net açıklama yapmadığı da eleştiri konusu olabilir. Ama kriz nedeni ile bu tür açıklamalar tek merkezden Ankara’dan yapılmalıdır ve o nedenle de yerel makamlar şu günler sessiz kalmaktadır. Doğrusu da budur.
Bu konuda kara vicdanları ile kötü tahminde bulunanlar keşke daha dikkatli düşünselerdi.
Mesela: Bu kimseler Ankara tarafından, neden başka ile değil de Karamana gönderilmiştir? Sorusuna şöyle iyi niyetli bir cevap bulabilirlerdi: Çünkü Karaman risk açısından en sağlam bölgelerden birisi olabilir mi ACABA?
Cahilden korkmayın. Gerçek cahil cehaletini de bilir. Zır cahilden korkun ki bilmediğini değil her şeyi bildiğini zanneder… Gerçek cahil öğrenme imkanı olmayan, zır cahil de öğrenmekten kaçan kişidir.
Sosyal medyada donkiştluk yapan sosyal medya virüsleri de aslında öğrenmekten kaçan zır cahillerdir.
“Kargaya kakan kimya demişler denizi kirletmeye kalkmış gitmiş denizin ortasına atmış kakasını”
Bu tipleri muhatap alıp, sosyal medyada yer verip onları kimya yapmayalım. Sosyal medya denizini kirletmesinler.
Diliyoruz Kıbrıs’ta öğrenci iken, salgın nedeni ile İlimizde misafir olan bu öğrenciler, sağ salim karantina süresini atlatırlar ve Türkiye’deki ailelerine kavuşurlar…  
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum