Hasan Özünal

Hasan Özünal

[email protected]

Karaman Adam Olur mu?

16 Kasım 2020 - 17:16

Karaman Adam Olur mu?

Sıcağı sıcağına yazı yazmak pek âdetimiz değildir ama bu sefer bir istisna yapalım. Konuların yerine oturmasını bekler işi sağlam tutardık ama bu sefer gün bu gündür dedik ve kalemi ele aldık.
Başlık belki biraz itici gelebilir.
Karaman adam olur mu?
Olur…
İnsan fıtratı azla yetinme taraftarı değildir. Bu nedenle oluşan gelişimleri hep az bulur ve daha çoğu olmadı diye hayıflanır.
Karaman için de bu geçerli. Aslında Anadolu’da bir küçük il olarak ortalamaların üstünde bir yapısı var Karamanımızın.
Ama eleştiriler de pek çok. Bunlara da katılmamak elde değil tabi. Buradan çok daha ileride olması gerekirdi.
Karaman adam olur mu bilemeyiz ama Karamanlılar iyi adamlar oluyor.
Esnaflığımda İstanbul toptancılarının “Karaman esnafından çek senet alamayız paran olunca öde” demeleri hala gönlümde memleketimin büyük bir pırlanta olarak yer almasına vesiledir. Bu güveni veren de bu Karamanın evlatlarıdır.
Destek ve yardımlardan mahrum kalsa da Karaman Sanayicisi ve Tüccarı Dünya çapında bir yer edinmiş ve devasa bir yapı oluşturmuşlardır.
Devlet hizmeti siyaset kanalı ile oluyor.
Karaman da son 20 yılda bu kanala öylesi hakim ki…
Türkiye’de hiçbir şehre nasip olmayan bir tablo var ortada. Hükümetlerin çoğunda hep Karamanlı Milletvekillerimiz bakan oldu.
Hatta kökenim Karamanlı diyen de pek çok bakan geldi geçti.
Bunda Cumhurbaşkanımızın MTTB kökenli olması ve gençlik yıllarında MTTB genel merkezinde biz Karamanlıların çok etkin olmasının ve Tayyip Bey ile o günlerden kalan bir yakınlığın olmasının da belki büyük rolü var. Çünkü o camiada Karamanlılar gerçekten sevilen güvenilen ve başarılı gençlerdi.
İnsanoğlunun yaşadığı, ekmeğini yiyip suyunu içtiği, toprağını çiğnediği vatan parçasına vefası elbette daha bir başka olmalı. Oluyor da…
Ömer Dinçer, Lütfi Elvan, Fikret Ünlü, Nimet Baş gibi isimler üstelik de kritik ve önemli bakanlıklarda bulundular.
İşte Karamanın kalkınmasına yönelik eleştiriler tam da bu noktada düğümleniyor.
Devlet hizmet ve yatırımları siyaset kanalı ile oluyor ise, Karaman da bu siyasi kanalın önemli noktalarına Karamanlı Evlatlarını yerleştirme başarısını gösteriyorsa, bunlar hizmet olarak neden yeterli olmuyor.
Bu noktada dönüp Karaman yereline bakmakta yarar var.
Yerelden Ankara’ya hangi teklifler, hangi projeler hangi talepler gidiyor. Bunların kişisel taleplere kıyaslaması yapılınca ortaya nasıl bir sonuç çıkıyor.
Hangi STK, hangi kurum, kuruluş çok verimli kamusal yatırım için elinde sağlam projelerle gitti de o proje geri döndü ki?
Vatandaşa iş bulma, vatandaşın terfi ve tayin işleri, kişisel çekişmeler ve ayak oyunları gibi basit konulardan kurtulup da acaba 10-50-100 yıllık geleceğe yönelik projelerimiz oldu mu?
Yıllarca siyasette bulunduk. Yalvarmalarımız, çabalarımız hiç sonuç vermedi. Siyaset dışında bir gazeteci-yazar olarak da bu konularda yüzlerce teklif, öneri ve fikir ileri sürdük. Ama maalesef bir kurumdaki memurun pencere kenarındaki bir masaya atanması kadar ilgi görmedi.
Bugün Karaman Evladı Lütfi Elvan kabinede kilit bir makama getirildi. Öylesi bir kilit ki hem de tam bir anahtar koleksiyonuna sahip bir makam.
Her türlü ödeneğin, devlet harcamasının kaynağı. Hal böyle olunca da diğer bakanlıkların taleplerine cevap vermek zorunda. Elbette bu hizmet sağanağı içinde her bakanlıktan da kendi memleketi için yararlı projeler için destek isteme hakkı da yok değil.
Siyasette birkaç günde zirve yapmış çoklarını gördük. Şok yöntemle buzdan bir makama gelenler ilk güneşi gördüklerinde eriyip gittiler. Ama Sayın Elvan daha Devlet Planlamada işe başladığı günden beri periyodik ve her adımı bir üst basamak olan görevlere, sindire sindire, layığı ve hak ederek gelmiş dünya çapında bir devlet adamı.
İlk milletvekilliği kesinleştiği gün tanışıp o günlerin en kaliteli yayın organı olan Karaman Hayat Dergisi ve FERMAN Gazetesi için bir tanıtım röportajı talep ettiğimize büyük bir nezaket ve olgunluk gösterip bizleri bizzat evinde ağırlamış ve bir aile büyüğü yaklaşımı göstermişti. Saatler süren sohbet ve görüşmeler sonunda bizde hâsıl olan fikri söylediğimizde ailecek epeyce gülüşmeler olmuştu. Onlardaki görevi başarma heyecanını görüp çıtayı biraz yükseltmek için “Daha bunun Bakanlığı falan da var. Hazırlıklı olmak lazım” dediğimizde inancımız tamdı. Ve öyle de oldu.
Üstelik bu ilk olan bir görev değil. Yine Türkiye’nin içinde bulunduğu şartlarda en önemli bakanlıklardan birisi olan bir bakanlığı çok üstün bir başarı ile yürütüp büyük bir tecrübe sahibi oldu. AB görüşmelerinden Uzak Asya ülkeleri ile yapılan ekonomik görüşmelere varıncaya kadar kilit ismi hep Sayın Elvan olmuştur.
Şimdi ekonomideki büyük çalkantılar arasında önemli bir bakanlıkta işi zor mu? Zor. Ama başaracağına güvenimiz tam. Dananım ve liyakati bunu gösteriyor.
Peki, bu denli ağır bir yükün altında iken Sayın Elvan için Karaman için ne ifade eder.
Açıkçası bu soruyu sormasak daha iyi olurdu. Ama sorduk. Cevabı malum… O zaman iş Karaman yereline düşüyor. Diğer iki milletvekiline, bu güne kadar çok seviyeli bir yol izleyen muhalefet milletvekiline düşüyor.
İktidar partisinin Karaman Teşkilatlarına düşüyor, Vali Beye düşüyor, birim müdürlerine ve güçlü STK lara düşüyor. Gavurga gibi proje üretmeli, bunları çok geniş de olsa eleklerden geçirmeli ve kamuoyu desteği ile bu projeler Sayın Elvanın masasına konulmalıdır. Böylece onun o büyük yük altında ayrıca omuzlarında hissettiği Karaman vebalinden onu kurtarmak gereklidir.
Özellikle yanlış aday nedeni ile belediyeyi kaybeden iktidar partisinin artık bu kompleksinden kurtulup, hatasını kabul edip, mevcut Belediye Başkanını da bir Karaman Evladı ve bir ittifak partisinin mensubu olarak tanıması ve ortak hareket etmesi gerekir.  Çünkü hizmetlerin büyük bir kısmı belediyeler aracılığı ile gerçekleşiyor.
Kangren olmuş sorunlar, geciktikçe kuşa dönen projeler, bu güne kadar laf salatasında doğranmaktan turşuya dönmüş projeler için bir umut kapısı açılmıştır.
Bunlara buradan uzun uzun değinsek yazı destan boyutunu geçecek. Soran olursa özelde hatmettiğimiz, ezberlediğimiz “Karaman Sorunları ve Çözüm Yolları Destanı” nı ezberden okuruz…
Karaman Adam olur. Çünkü Karamanlı Adamdır.
Gün Karamanı Adam etmek için Karamanlının hareket etme ve bir atağa geçme zamanıdır.
Karaman Evladı Lütfi Elvan Beyefendiye bu ağır görevinde başarılar diliyoruz. Allah yardımcısı olsun. Karaman evlatlarını da Sayın Elvanın Karamana hizmet etmesi için yardımcı olmalarını diliyoruz.
Gün bu gündür. Sıcağı sıcağına…


Hasan ÖZÜNAL
Gazeteci - Yazar

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum