Prof.Dr.Yüksel Çavuşoğlu Kimdir

Prof.Dr.Yüksel Çavuşoğlu Kimdir

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Karaman Milletvekili Prof.Dr.Yüksel Çavuşoğlu

 Prof. Dr. Yüksel Çavuşoğlu, 1948 yılında Hasanoba Köyü'nde doğdu. İlk ve orta tahsilini Karaman Lisesi'nde tamamlayan Çavuşoğlu, 1973 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi'nden makina mühendisi olarak mezun oldu ve 1976 yılında Ege Üniversitesi'nde master yaptı. 1977 yılında Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nde asistan olarak göreve başladı.

Çavuşoğlu, 1979-1980 yıllarında İngiltere Manchester Üniversitesi'ndeki araştırma çalışmalarından sonra 1982 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi'nde doktorasını tamamladı. 1984 ile1988 yılları arasında Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bölümünde Yrd. Doç.Dr. olarak öğretim üyeliği, bölüm başkan yardımcılığı ve bölüm başkanlığı görevlerinde bulundu.

1988 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makina Bölümü'nde intikal ettikten sonra aynı yıl içinde doçentlik unvanı aldı. Dünya Bankası, YÖK Endüstriyel Projesi kapsamında 3 ay müddetle Amerika'da araştırma ve inceleme çalışmalarında bulundu.

1993 yılında profesör unvanı alan Yüksel Çavuşoğlu 2001 yılı Ağustos ayında emekli oldu. Çavuşoğlu, iyi derecede İngilizce biliyor.