Korona tablosunu Anadolu bozuyor

Türkiye’de Covid-19 salgınının odağı olan büyükşehirlerde vaka artış hızı beklenen seviyeye geriledi. Ancak Anadolu illerinde yaşanan artışlar, günlük vaka sayıları ile ilgili tahminleri bozdu.

Korona tablosunu Anadolu bozuyor
Editör: Karaman Haber
01 Haziran 2020 - 13:27

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunda yapılan simülasyonlarda Türkiye genelindeki günlük vaka sayılarının bayram sonrasında 500-600'lü rakamlara inmesi bekleniyordu. Ancak bazı Anadolu illerinde çıkan yeni vakalar, tablonun binli rakamlara takılmasına sebep oldu. En çok endişe edilen iller arasında bulunan İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Kocaeli gibi büyükşehirlerden gelen rakamlarda düşüş yaşanırken, yasak olmasına rağmen son 10-15 gündür Anadolu'da bazı illerdeki taziye ziyaretleri ile nişan ve kına gecesi gibi toplu faaliyetlerin vaka tablosundaki rakamları artırdığına dikkat çekildi.

Bilim Kurulu üyelerinin yaptığı değerlendirmelerde, “Haziran başı itibarıyla 500-600'lü rakamları bekliyorduk. Ancak, çay üreticilerinin memleketlerine gitmesi, bayram öncesinde iller arasında yaşanan hareketlilik, virüsü Anadolu'ya taşıdı. Şu anda, vaka tablosunda yaşanan binli rakamlardaki durağanlık Anadolu illerinde yaşanan vakalardan kaynaklanıyor. Dışarıdan bu illere gelenler virüsü taşıdı. Ayrıca, taziye, bayramlaşma, nişan-kına gecesi gibi toplu faaliyetler virüsü yaydı” görüşünü dile getirdi.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum