KARAMAN

KARAMAN.NET.TR

Partly Cloudy

18°C

Karaman

Partly Cloudy

Cu04252014

Last update01:23:26 PM

Font Size

Profile

Menu Style

Cpanel
Back Buradasınız: Home Kent rehberi Karaman Tarım Karaman'da Yetiştirilen Elma Çeşitleri
Cuma, 09 May 2008 17:47

Karaman'da Yetiştirilen Elma Çeşitleri

Yazan 
Öğeyi Oyla
(0 oy)


 

İlimizde yaygın olarak Starking Delicious, Golden delicious, Starkrimson, Starkspur golden, Granny smith çeşitleri yetiştirilmektedir. Bu çeşitler yanında   özellikle MM-106 ve M-9 anaçları üzerine aşılı Vistabella, Jerseymac, Summerred, Gala, Redchief, Topred, Pinova, Elstar, Jonagold, Braeburn, Fuji, gibi çeşitlerin ilimizde  yetiştiriciliği yapılmaktadır.


 

 

Vista bella

 Ağaç Özellikleri  : Düzenli, kaliteli ve üretken.

Meyve Özellikleri: Çok erkenci, orta büyük, sarı-yeşil üzerine sıvama kırmızı, bol sulu ve mayhoştur.Temmuz ayının ortasında olgunlaşır.Uzun süre depolanmaz. Her bölgede yetişir.

 

Jerseymac 

Ağaç Özellikleri  : Orta kuvvetli, verimli, kaliteli.

Meyve Özellikleri: Çok erkenci, orta-iri, yuvarlak, bol sulu ve lezzetlidir. Temmuz ayının son haftası olgunlaşır. Uzun süre depolanmaz. Her bölgede yetiştirilir.

 

Summerred 

Ağaç Özellikleri  : Güçlü, üretken, erken meyve verme.

Meyve Özellikleri: Erkenci, orta-büyük,canlı kırmızı, tatlı-ekşidir. Ağustos ayının ilk haftası olgunlaşır. Uzun süre depolanmaz. Her bölgede yetişir.

Mondial gala 

Ağaç Özellikleri: Oldukça kuvvetli, çabuk ve iyi meyve verme..

Meyve Özellikleri: Orta iri, çizgili, kırmızı-turuncu renktedir. Sert, sulu ve tatlıdır. Ağustos ayının üçüncü haftası olgunlaşır. Çok uzun  süre depolanmaz. Her bölgede yetişir

Topred 

Ağaç Özellikleri: Orta iri ve üretken.

Meyve Özellikleri: Parlak, canlı kırmızı ve lezzetlidir. Eylül ayının son haftası olgunlaşır. Depolamaya uygundur ve her bölgede yetişir

Red chief  “ campbell ”

 Ağaç Özellikleri: Küçük, orta kuvvette gelişir. Spur tiptedir. Erken, düzenli ve yüksek verim verir. Çok bodur (M9 gibi) anaçlar özellikle zayıf topraklarda kullanılmamalıdır.

Meyve Özellikleri: İri, parlak, koyu kırmızı, sulu ve lezzetlidir. Çiçek çukurunda beş çıkıntı (yıldız) oluşur. Eylül ayının son haftası olgunlaşır. Depolamaya uygundur. Her bölgede yetişir.

 

Pinova

 Ağaç Özellikleri  : Küçük-orta kuvvette, yüksek verimli.

Meyve Özellikleri: Orta iri, koyu kırmızı, sulu ve lezzetlidir. Eylül ayının son haftası olgunlaşır. Uzun süre depolanır ve her bölgede yetişir.

Starkspur golden

 Ağaç Özellikleri  : Orta kuvvette, yarı dik ve yayvan gelişme, çok ve düzenli verim.

Meyve Özellikleri: Altın sarısı renkte, pembe yanaklı, iri ve yüksek kaliteli. Eylül ayının son haftası olgunlaşır. Soğuk hava deposunda Mart ayına kadar saklanabilir. Tüm bölgelere uyar.

 

Starkrimson delicious

 Ağaç Özellikleri  : Orta kuvvette, spur tipte, düzenli ve çok verimli.

Meyve Özellikleri: Sıvama koyu kırmızı, yüksek kaliteli, sulu ve lezzetlidir. Eylül ayının son haftasında hasat edilir. Soğuk hava deposunda Nisan ayına kadar saklanabilir. Tüm bölgelere uyar.

 

Golden delicious

 Ağaç Özellikleri : Orta kuvvette, yarı dik, yayvan ve verimli..

Meyve Özellikleri: Altın sarısı, silindirik-konik ve yüksek kaliteli.. Eylül ayının son haftasında hasat edilir. Soğuk hava deposunda Mart ayına kadar saklanabilir. Tüm bölgelere uyar.

 

Starking delicious

 Ağaç Özellikleri  : Kuvvetli,yarı dik ve verimli.

Meyve Özellikleri: Koyu kırmızı, yıldızlı, konikçe şekilli ve kalitelidir. Eylül ayının son haftasında hasat edilir. Soğuk hava deposunda Nisan ayına kadar saklanabilir. Tüm bölgelere uyar.

Red Elstar

 Ağaç Özellikleri  : Orta kuvvette ve verimli.

Meyve Özellikleri: Sarı üzerine kırmızı sıvama renkte, iri, sulu ve kalitelidir.Eylül ayının son haftasında hasat edilir. Popüler elma çeşitlerindendir. Tüm bölgelere uyar.

Jonagored

 Ağaç Özellikleri  : Kuvvetli, üretken ve iyi gelişme özelliği.

Meyve Özellikleri: İri, lezzetli, sulu ve kırmızı renktedir. Eylül ayının son haftasında olgunlaşır. Depolamaya uygundur. Her bölgede yetişir.

Idared

 Ağaç Özellikleri  : Orta kuvvette ve yayvan büyüme, çabuk,verimli ve düzenli  meyve verme.

Meyve Özellikleri: Orta-iri, konik yapılı,yoğun kırmızı, sulu, mayhoş ve az aromalıdır.Özellikle sanayide tercih edilen bir çeşittir. Ekim  ayının ilk haftasında olgunlaşır. Her bölgede yetişir.

Braeburn

 Ağaç Özellikleri: Orta kuvvette,düzenli ve verimli.

Meyve Özellikleri: Orta iri, yeşil üzerine kirli portakal kızarıklığı rengindedir. Sulu ve  lezzetlidir. Ekim ayının üçüncü haftasında hasat edilir. Soğuk hava deposunda uzun süre saklanabilir. Tüm bölgelere uyar

Granny smith (Arjantin)

 Ağaç Özellikleri  : Orta zayıf, dik ve yayvan gelişme..

Meyve Özellikleri: Orta iri, yeşil zemin üzerine sarı benekli, mayhoş ve yüksek kaliteli meyveleri vardır. Ekim ayının son haftasında hasat edilir. Soğuk hava deposunda uzun süre saklanabilir. Marmara ve Karadeniz gibi nemli bölgelere daha uygundur. 

Fuji

 Ağaç Özellikleri  : Çok kuvvetli gelişme. M7 , M9, M26 gibi bodur anaçlara aşılanır.

Meyve Özellikleri: Orta iri, çizikli, sarı-turuncu renkli, az ekşi, sert dokulu ve suludur. Ekim ayının son haftasında hasat edilir. Popüler elma çeşitlerindendir. Soğuk hava deposunda 7-8 ay dayanır. Tüm bölgelere uyar. 

karamantarim.gov.tr

Okunma 4528 defa Son Düzenlenme Cuma, 09 May 2008 17:54
Bu kategoriden diğerleri: « Karaman Elması

Yorum Ekle

Genel Bilgi

Karaman Genel Bilgi
Karaman Kent Genel Bilgi

Karaman

Karaman
Karaman Kent Günlüğü

Tarım

Tarım
Karaman Tarım Elma

Köyler

Köyler
Karaman Köyleri

Yemekler »

Karaman Yemekleri
Karaman Yemekleri